Plugins - Page Builder by SiteOrigin - Stable (latest release) - en to pt_BR translation catalogue (296 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: A drag and drop, responsive page builder that simplifies building your website.
pt_BR: Um construtor de página arraste-e-solte responsivo que simplifica a construção de seu site.

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: Page Builder by SiteOrigin
pt_BR: Page Builder da SiteOrigin

en: Auto Play Video
pt_BR: Autoplay Vídeo

en: An image that displays before the video starts playing.
pt_BR: Uma imagem que é exibida antes do vídeo começar.

en: Poster URL
pt_BR: URL do poster

en: Video URL
pt_BR: URL do vídeo

en: A self hosted video player.
pt_BR: Um leitor de vídeos auto-hospedado.

en: Self Hosted Video (PB)
pt_BR: Vídeo auto-hospedado (PB)

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Embeds a video.
pt_BR: Incorpora um vídeo.

en: Embedded Video (PB)
pt_BR: Vídeo incorporado (PB)

en: Displays a simple image.
pt_BR: Exibe uma imagem simples.

en: Image (PB)
pt_BR: Imagem (PB)

en: File
pt_BR: Arquivo

en: Attachment Page
pt_BR: Página de anexo

en: Link To
pt_BR: Link Para

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Gallery Type
pt_BR: Tipo de galeria

en: Full
pt_BR: Inteira

en: Thumbnail
pt_BR: Miniatura

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Large
pt_BR: Grande

en: Image Size
pt_BR: Tamanho da Imagem

en: Comma separated attachment IDs. Defaults to all current page's attachments.
pt_BR: IDs de anexos separados por vírgula. Padrão para todas as atuais páginas de anexos.

en: edit gallery
pt_BR: editar galeria

en: Gallery Images
pt_BR: Galeria de Imagens

en: Displays a gallery.
pt_BR: Exibir uma galeria

en: Gallery (PB)
pt_BR: Galeria (PB)

en: Additional Arguments
pt_BR: Argumentos Adicionais

en: %s Style
pt_BR: %s Estilo

en: Style
pt_BR: Estilo

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Location
pt_BR: Localização

en: Displays a bullet list of points
pt_BR: Exibe uma lista marcada de pontos

en: Testimonial (PB)
pt_BR: Depoimentos (PB)

en: Feature List
pt_BR: Características Lista

en: Features Text
pt_BR: Texto Características

en: Information Text
pt_BR: Informações de texto

en: Per
pt_BR: Por

en: Price
pt_BR: Preço

en: Price Box (PB)
pt_BR: Caixa de Preço (PB)

en: Start each new point with an asterisk (*)
pt_BR: Comece cada novo ponto com um asterisco (*)

en: Displays a bullet list of elements
pt_BR: Exibe uma lista marcada de elementos

en: List (PB)
pt_BR: Lista (PB)

en: Button
pt_BR: Botão

en: Button URL
pt_BR: URL do Botão

en: Button Text
pt_BR: Texto Botão

en: Sub Title
pt_BR: Subtítulo

en: A Call to Action block
pt_BR: Um bloco de Chamada Para Ação

en: Call To Action (PB)
pt_BR: Chamada para ação

en: Justify
pt_BR: Justificado

en: Center
pt_BR: Centro

en: Right
pt_BR: Direita

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Button Alignment
pt_BR: Alinhamento Botão

en: Open In New Window
pt_BR: Abrir em Nova Janela

en: Destination URL
pt_BR: URL de destino

en: Text
pt_BR: Texto

en: Button (PB)
pt_BR: Botão (PB)

en: Slide Right
pt_BR: Slide direita

en: Slide Left
pt_BR: Slide esquerda

en: Slide Down
pt_BR: Slide para baixo

en: Slide Up
pt_BR: Slide para cima

en: Fade In
pt_BR: Desvanecer-se

en: Animation
pt_BR: Animação

en: Image URL
pt_BR: URL da imagem

en: An image that animates in when it enters the screen.
pt_BR: Uma imagem que anima quando ele entra na tela.

en: Animated Image (PB)
pt_BR: Imagem animada (PB)

en: Additional query arguments. See 1{query_posts}.
pt_BR: Argumentos adicionais para consulta. Ver 1{query_posts}.

en: Additional
pt_BR: Adicional

en: Only Sticky
pt_BR: Somente Fixado

en: Exclude Sticky
pt_BR: Excluir Fixado

en: Ignore Sticky
pt_BR: Ignorar Fixado

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Sticky Posts
pt_BR: Post Fixado

en: Ascending
pt_BR: Crescente

en: Descending
pt_BR: Descendente

en: Order
pt_BR: Ordem

en: Post In Order
pt_BR: Postado em Ordem

en: Menu Order
pt_BR: Ordem do menu

en: Comment Count
pt_BR: Contagem de comentário

en: Parent
pt_BR: Parente

en: Modified
pt_BR: Modificado

en: Date
pt_BR: Data

en: Name
pt_BR: Nome

en: Author
pt_BR: Autor

en: Order By
pt_BR: Ordenar por

en: Posts Per Page
pt_BR: Posts por página

en: Post Type
pt_BR: Tipo de post

en: If the template supports it, cut posts and display the more link.
pt_BR: Se o modelo suporta, cortar os posts e exibir link mais.

en: More Link
pt_BR: Link Mais␣

en: Template
pt_BR: Modelo

en: Your theme doesn't have any post loops.
pt_BR: Seu tema não possui loops de posts.

en: Displays a post loop.
pt_BR: Exibe um loop de posts.

en: Post Loop
pt_BR: Loop de posts

en: Display Content
pt_BR: Exibir conteúdo

en: Featured Image
pt_BR: Imagem destacada

en: Title
pt_BR: Título

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Displays content from the current post.
pt_BR: Exibe o conteúdo do post atual.

en: Post Content
pt_BR: Conteúdo do post

en: Open Builder
pt_BR: Abrir Construtor

en: A complete SiteOrigin Page Builder layout as a widget.
pt_BR: Um leiaute completo feito pelo Page Builder dentro de um widget.

note: TRANSLATORS: This is the name of a widget
en: Layout Builder
pt_BR: Construtor de Layout

en: Inline CSS
pt_BR: CSS inline

en: Cell Side Margins
pt_BR: Margens laterais da célula

en: Should the layout collapse for mobile devices.
pt_BR: Deve redimensionar o leiaute para dispositivos móveis.

en: Display
pt_BR: Exibir

en: Include the bundled widgets.
pt_BR: Inclui o pacote de widgets pré-definidos.

en: Bundled Widgets
pt_BR: Pacote de widgets

en: Disable animations for improved performance.
pt_BR: Desativar animações para um melhor desempenho.

en: Animations
pt_BR: Animações

en: Copy content from Page Builder into the standard content editor.
pt_BR: Copiar conteúdo do Page Builder para o editor de conteúdo padrão.

en: No Results
pt_BR: Sem resultados

en: Close Live Editor
pt_BR: Fechar Editor Ao Vivo

en: Restore Version
pt_BR: Restaurar Versão

en: Page Builder Change History
pt_BR: Histórico de Alterações Page Builder

en: Select Import File
pt_BR: Selecionar o Arquivo de Importação

en: Or
pt_BR: Ou

en: Drop import file here
pt_BR: Largar o arquivo de importação aqui

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Your search didn't return any results
pt_BR: Sua pesquisa não encontrou nenhum resultado

en: Newest Layouts
pt_BR: Layouts mais novos

en: Enable
pt_BR: Ativar

en: Do you want to browse the Prebuilt Layouts directory?
pt_BR: Você quer ver a lista de layouts pré-fabricados?

en: Clone: %s
pt_BR: Clonar: %s

en: Import/Export
pt_BR: Importar/Exportar

en: Layouts Directory
pt_BR: Diretório de layouts

en: Theme Defined
pt_BR: Tema definido

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Prebuilt Layouts
pt_BR: Layouts Pré Construídos

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Insert
pt_BR: Inserir

en: Set
pt_BR: Fixar

en: 1{Set row layout}: %1$s columns with a ratio of %2$s going from %3$s
pt_BR: 1{Set row layout}: %1$s colunas com uma proporção de %2$s passando de %3$s

en: Right to Left
pt_BR: Direita para Esquerda

en: Left to Right
pt_BR: Esquerda para Direita

en: Add New Row
pt_BR: Adicionar Nova Linha

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Add New Widget %s
pt_BR: Adicionar Novo Widget %s

en: Done
pt_BR: Feito

en: Delete
pt_BR: Deletar

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Delete Row
pt_BR: Deletar Linha

en: Duplicate Row
pt_BR: Duplicar Linha

en: Edit Row
pt_BR: Editar Linha

note: TRANSLATORS: This message gives suggestions of next steps for the user x{...} is used to insert links
en: Add a 1{widget}, 2{row} or 3{prebuilt layout} to get started. Read our 4{documentation} if you need help.
pt_BR: Adicionar um 1{widget}, 2{row} ou 3{prebuilt layout} para começar. Leia a nossa 4{documentation} se você precisa de ajuda.

en: Switch to Editor
pt_BR: Alterar para o Editor

en: Live Editor
pt_BR: Editor Ao Vivo

en: History
pt_BR: História

en: Prebuilt
pt_BR: Pré construído

en: Add Widget
pt_BR: Adicionar Widget

en: Read the 1{full documentation} on SiteOrigin. Ask a question on our 2{support forum} if you need help and sign up to 3{our newsletter} to stay up to date with future developments.
pt_BR: Leia o 1{full documentation} sobre SiteOrigin. Faz uma pergunta em nosso 2{support forum} se você precisar de ajuda e assine 3{our newsletter} para se manter atualizado com os futuros desenvolvimentos.

en: The page layouts are responsive and fully customizable.
pt_BR: Os layouts de páginas são responsivos e totalmente personalizáveis.

en: You can use SiteOrigin Page Builder to create home and sub pages, filled your own widgets.
pt_BR: Você pode usar SiteOrigin Page Builder para criar página inicial e sub-páginas, repleto de seus próprios widgets.

en: This interface requires Javascript
pt_BR: Esta interface requer Javascript

en: Save Home Page
pt_BR: Salvar Página Inicial

en: Home page updated. 1{View page}.
pt_BR: Página Inicial atualizada. 1{View page}.

en: Custom Home Page
pt_BR: Página Inicial Personalizada

en: Support Forum
pt_BR: Fórum de suporte

en: The widget 1{%1$s} is not available. Please try locate and install the missing plugin. Post on the 2{support forums} if you need help.
pt_BR: O Widget de 1{%1$s} não está disponível. Por favor, tente localizar e instalar o plugin em falta. Postar nos 2{support forums} se precisar de ajuda.

en: Save and reload this page to start using the widget after you've installed it.
pt_BR: Salve e recarregue a página para começar a usar o widget depois que você o instalou.

en: You need to install 1{%1$s} to use the widget 2{%2$s}.
pt_BR: Você precisa instalar um 1{%1$s} para usar o widget 2{%2$s}.

en: Edit Home Page
pt_BR: Editar Página Inicial

en: Read More
pt_BR: Leia mais

en: Untitled Widget
pt_BR: Widget sem título

en: Error uploading or importing file.
pt_BR: Erro de upload ou arquivo de importação.

en: Column
pt_BR: Coluna

en: Add Row
pt_BR: Adicionar Linha

en: Search Widgets
pt_BR: Pesquisar Widgets

en: Add Widget to Cell
pt_BR: Adicionar widget para celular

en: Add Widget Below
pt_BR: Adicionar widget abaixo

en: Search Results For:
pt_BR: Resultados da busca por:

note: TRANSLATORS: A standard confirmation message
en: Are you sure?
pt_BR: Você tem certeza?

note: TRANSLATORS: This is the title for a widget called "Layout Builder"
en: Layout Builder Widget
pt_BR: Widget Layout Builder

en: Would you like to clear your Page Builder content and revert to using the standard visual editor?
pt_BR: Gostaria de limpar o seu conteúdo Page Builder e voltar a usar o editor visual padrão?

en: Would you like to copy this editor's existing content to Page Builder?
pt_BR: Você gostaria de copiar o conteúdo existente deste editor para o Page Builder?

en: Loading prebuilt layout
pt_BR: Carregando layout pré construído

en: Are you sure you want to overwrite your current content? This can be undone in the builder history.
pt_BR: Tem certeza de que deseja substituir o seu conteúdo atual? Isso pode ser desfeito no builder history.

en: Prebuilt layout loaded
pt_BR: Layout pré construído carregado

en: Cell resized
pt_BR: Célula redimensionada

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a row is duplicated
en: Row duplicated
pt_BR: Linha duplicada

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a row position is changed
en: Row moved
pt_BR: Linha movida

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a row is edited
en: Row edited
pt_BR: Linha editada

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a row is added
en: Row added
pt_BR: Linha adicionada

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a row is deleted
en: Row deleted
pt_BR: Linha deletada

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a widget position is changed
en: Widget moved
pt_BR: Widget movido

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a widget is duplicated
en: Widget duplicated
pt_BR: Widget duplicado

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a widget is edited
en: Widget edited
pt_BR: Widget editado

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a widget is added
en: Widget added
pt_BR: Widget adicionado

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a widget is deleted
en: Widget deleted
pt_BR: Widget deletado

en: Converted to editor
pt_BR: Convertido para editor

en: Version restored
pt_BR: Versão restaurada

en: Current
pt_BR: Atual

en: Now
pt_BR: Agora

note: TRANSLATORS: Time ago - eg. "1 minute before".
en: %s before
pt_BR: %s antes

note: TRANSLATORS: A single hour since
en: %d hour
pt_BR: %d hora

note: TRANSLATORS: A single minute since
en: %d minute
pt_BR: %d minuto

note: TRANSLATORS: A single second since
en: %d second
pt_BR: %d segundo

note: TRANSLATORS: Number of hours since
en: %d hours
pt_BR: %d horas

note: TRANSLATORS: Number of minutes since
en: %d minutes
pt_BR: %d minutos

note: TRANSLATORS: Number of seconds since
en: %d seconds
pt_BR: %d segundos

en: Page Builder doesn't know about this widget.
pt_BR: O Page Builder não sabe sobre este widget.

en: Missing Widget
pt_BR: Widgets ausentes

en: All Widgets
pt_BR: Todos os Widgets

note: TRANSLATORS: This is the default name given to a user's home page
en: Home Page
pt_BR: Página Inicial

en: Custom Home Page Builder
pt_BR: Página Inicial Personalizada Page Builder

en: Save Settings
pt_BR: Salvar configurações

en: Settings Saved
pt_BR: Configurações salvas

en: Search Settings
pt_BR: Pesquisar Configurações

en: Please read the 1{settings guide} of the Page Builder documentation for help.
pt_BR: Por favor, leia o 1{settings guide} da documentação Page Builder para obter ajuda.

en: Copy content from Page Builder to post content.
pt_BR: Copiar conteúdo do Page Builder para o conteúdo do post.

en: Copy Content
pt_BR: Copiar Conteúdo

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: The container used for the full width layout.
pt_BR: O container utilizado para o layout de largura total.

en: Full Width Container
pt_BR: Container de largura total

en: Default spacing between columns in each row.
pt_BR: Espaçamento padrão entre as colunas em cada linha.

en: Row Gutter
pt_BR: Espaçamento linhas

en: Default margin below rows.
pt_BR: Margem padrão abaixo das linhas.

en: Row Bottom Margin
pt_BR: Margem inferior da linha

en: Device width, in pixels, to collapse into a mobile view .
pt_BR: Largura do dispositivo, em pixels, para redimensionar em uma visão mobile.

en: Mobile Width
pt_BR: Largura mobile

en: Collapse widgets, rows and columns on mobile devices.
pt_BR: Redimensionar widgets, linhas e colunas em dispositivos móveis.

en: Responsive Layout
pt_BR: Layout Responsivo

en: Display recommend widgets in Page Builder add widget dialog.
pt_BR: Exibir widgets recomendados no Page Builder e adicionar no widget diálogo.

en: Load legacy widgets from Page Builder 1.
pt_BR: Carregar legacy widgets de Page Builder 1.

en: The HTML used for widget titles. {{title}} is replaced with the widget title.
pt_BR: O HTML usado para títulos do widget. {{title}} é substituído com o título widget.

en: Widget Title HTML
pt_BR: Widget Título HTML

en: The post types to use Page Builder on.
pt_BR: Os tipos post para usar em Page Builder.

en: Post Types
pt_BR: Tipos de post

en: General
pt_BR: Geral

en: Page Builder Settings
pt_BR: Configurações Page Builder

en: Recommended Widgets
pt_BR: Widgets Recomendados

note: TRANSLATORS: The name of WordPress plugin
en: Jetpack
pt_BR: JetPack

en: You can enable the legacy (PB) widgets in the 1{Page Builder settings}.
pt_BR: Você pode ativar os widgets legado (PB) nas configurações 1{Page Builder settings}.

en: Install the 1{Widgets Bundle} to get extra widgets.
pt_BR: Instale o 1{Widgets Bundle} para obter os widgets extras.

en: Enable more widgets in the 1{Widgets Bundle settings}.
pt_BR: Ativar mais widgets em 1{Widgets Bundle settings}.

en: Display your posts as a carousel.
pt_BR: Exibe seus posts como um carrousel.

en: SiteOrigin Post Carousel
pt_BR: SiteOrigin Posts Carousel

en: Display site features as a collection of icons.
pt_BR: Exibe recursos do site como uma coleção de ícones.

en: A basic slider widget.
pt_BR: Um básico widget slider.

en: Choose images from your media library.
pt_BR: Escolha imagens de sua biblioteca de mídia.

en: SiteOrigin Image
pt_BR: SiteOrigin Imagem

en: A simple button
pt_BR: Um simples botão

en: SiteOrigin Button
pt_BR: SiteOrigin Botão

en: A rich text editor
pt_BR: Um editor de texto estilizado

en: SiteOrigin Editor
pt_BR: Editor SiteOrigin

en: Enabled
pt_BR: Ativado

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Select Image
pt_BR: Selecionar imagem

en: Theme
pt_BR: Tema

en: Attributes
pt_BR: Atributos

en: Widget Styles
pt_BR: Estilos Widget

en: Row Styles
pt_BR: Estilos Linha

en: Page Builder Content
pt_BR: Page Builder conteúdo

en: Installing %s
pt_BR: Instalando %s

en: Install Page Builder Plugin
pt_BR: Instalar plugin Page Builder

en: Color of text inside this widget.
pt_BR: Cor do texto dentro deste widget.

en: Font Color
pt_BR: Cor da fonte

en: Border color of the widget.
pt_BR: Cor da borda do widget.

en: Background image of the widget.
pt_BR: Imagem de background do widget.

en: Background color of the widget.
pt_BR: Cor de background do widget.

en: Padding around the entire widget.
pt_BR: Preenchimento ao redor de todo o widget.

en: Widget Class
pt_BR: Classe Widget

en: Border color of the row.
pt_BR: Cor da borda da linha

en: Border Color
pt_BR: Cor da borda

en: How the background image is displayed.
pt_BR: Como a imagem de fundo é exibida.

en: Parallax
pt_BR: Paralaxe

en: Centered, with original size
pt_BR: Centrada, com tamanho original

en: Tiled Image
pt_BR: Tiled image

en: Background Image Display
pt_BR: Exibição do background

en: Background image of the row.
pt_BR: Imagem de fundo da linha.

en: Background Image
pt_BR: Imagem de background

en: Background color of the row.
pt_BR: Cor de fundo da linha.

en: Background Color
pt_BR: Cor background

en: Full Width Stretched
pt_BR: Largura completa esticada

en: Full Width
pt_BR: Largura completa

en: Standard
pt_BR: Padrão

en: Row Layout
pt_BR: Layout da linha

en: Padding around the entire row.
pt_BR: Preenchimento em torno de toda a linha.

en: Amount of space between columns.
pt_BR: Valor de espaço entre colunas.

en: Space below the row.
pt_BR: Espaço abaixo da linha.

en: Bottom Margin
pt_BR: Margem Inferior

en: CSS Styles, given as one per row.
pt_BR: Estilos CSS, dado como um por linha.

en: CSS Styles
pt_BR: Estilos CSS

en: Class added to all cells in this row.
pt_BR: Classe adicionada a todas as células desta linha.

en: Cell Class
pt_BR: Classe Célula

en: A CSS class
pt_BR: Uma classe CSS

en: Row Class
pt_BR: Classe Linha

note: TRANSLATORS: Indicate if there are items to clone. %s will be pages, posts, etc.
en: There are no %s with Page Builder content to clone.
pt_BR: Não há %s com conteúdo Page Builder para clonar.

en: Clone
pt_BR: Clonar

en: You can still clone existing pages though.
pt_BR: Mas você ainda pode clonar páginas existentes.

en: Your theme doesn't have any prebuilt layouts.
pt_BR: Seu tema não tem nenhum layout pré construído.

en: No description
pt_BR: Sem descrição
